Jakie praktyki pomogą w skutecznym zarządzaniu zakupami?

19 maja 2018przez Szymon0

Aby specjalista ds. zaopatrzenia mógł pochwalić się skutecznym działaniem, powinien zadbać o wprowadzenie do swojej codziennej pracy pewnych praktyk, które pomogą lepiej realizować założone zadania. Wiedzę o nich może nabyć na specjalistycznych szkoleniach, które powinien zapewnić pracodawca lub też, w sytuacji, w której nie ma dostępu do takich spotkań rozwojowych, pozyskać ją z książek lub artykułów branżowych. O jakich praktykach powinien dowiedzieć się w szczególności?

Pierwsza rzecz, którą powinien uwzględnić specjalista ds. zaopatrzenia to strategia zarządzania dostawcami. Określając ją, musi zwrócić uwagę na takie aspekty, jak pozycjonowanie dostawców, pozwalające na wskazanie kluczowych dostawców oraz takich, z którymi współpraca układa się najlepiej. Dzięki temu ma szansę wykluczyć firmy, które powodują, że działania całego przedsiębiorstwa nie są aż tak efektywne lub aż tak rentowne, jakby mogłyby być.

Druga rzecz, która jest niezwykle istotna, jeśli pracuje się jako specjalista ds. zaopatrzenia to przemyślane negocjowanie z dostawcami. Umiejętność dobrania odpowiedniej strategii negocjacyjnej do konkretnego dostawcy może przełożyć się na skuteczniejsze działania, a tym samym zysk firmy. Opracowując strategię negocjacyjną, specjalista ds. zaopatrzenia powinien brać pod uwagę dotychczasową współpracą z dostawcami, kraj ich pochodzenia, a także ich istotność dla bieżącej działalności firmy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone *